Збільшити розмір шрифту

09.06.2022

Головна | Новини

Зміна прізвища відповідно до ст. 53 Сімейного кодексу України

Відповідно до ст. 53 Сімейного кодексу України, якщо при реєстрації шлюбу дружина або чоловік зберегли дошлюбні прізвища, вони мають право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану, який реєстрував їх шлюб, або відповідного органу за місцем проживання, а на період воєнного стану – до будь-якого відділу, заяву про обрання прізвища одного з них як їхнього спільного прізвища або приєднання до свого прізвища другого з подружжя.

У разі зміни прізвища відповідно до ст.53 Сімейного кодексу України, свідоцтво про зміну прізвища не видається. У цьому випадку, відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторне свідоцтво про шлюб.

Після зміни прізвища, зміна паспорта громадянина України є обов’язковою процедурою. Зараз, обміняти паспорт можна у будь-якому відділі Державної міграційної служби України або центрах надання адміністративних послуг, які мають технічну можливість прийняти  відповідну заяву.

Дана стаття Сімейного кодексу містить один із механізмів зміцнення сім’ї. Якщо при реєстрації шлюбу кожен залишився на дошлюбному прізвищі, їм надана можливість ще раз повернутися до вирішення питання зміни прізвища.

Процедура зміни одним з подружжя свого дошлюбного прізвища на шлюбне є максимально спрощеною.

Внесення змін до актового запису про шлюб провадиться відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.

Згідно цих правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за встановленою формою, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених ст. 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред’явленні паспорта або паспортного документа.

Громадяни України, а також іноземці і особи без громадянства, які проживають за кордоном, подають аналогічну заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до дипломатичного представництва або консульської установи України.

Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні або  перебувають на території України на законних підставах,   подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання або за місцем зберігання актового запису. Документи, складені іноземною мовою, подаються для внесення змін разом з їх перекладами на українську мову, засвідченими в установленому законом порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис та яка бажає змінити прізвище.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подається свідоцтво про шлюб, яке підлягає зміні.

При зміні батьком або матір’ю прізвища відповідно до ст. 53 Сімейного кодексу України та необхідності внесення змін до актового запису про народження їх дитини, складається висновок про внесення змін, з урахуванням ст. 148 Сімейного кодексу України.